Ez a téma első olvasatra inkább tűnhet esztétikai, mint higiéniai célzatúnak. Ám a csúf látványon kívül egyéb problémákat is okozhat (és itt nem a kevésbé “sportos” nyugdíjasoknak okzott közlekedési nehézségekre gondolok 🙂 ), ha a gaz felveri az általunk használt járdát vagy az otthonunkat magába foglaló ház tövét.
Ahol a gaz és a gyom felüti a fejét, a felszíni zöld rész alatt makacs gyökereket is ereszt. Ezek a gyökerek magukba szívják a nedvességet, gyarapodnak és szinte szétfeszítik az érintett felületeket.
Sokszor ezt a kérdést elintézzük egy legyintéssel és a fűnyírási munkálatok kiterjesztésével, pedig a legszebb úton vagy újonnan épített házon is egy-két év alatt komoly költséget okozó rongálást vihet végbe az eleinte fel sem tűnő gazosodás.
Mielőtt néhányan elindulnának, hogy gyomirtót vásároljanak és “felvegyék a harcot a természettel”, én inkább az olcsóbb és hatásosabb házipraktikák mellett teszem le a voksom, és nekik is azt javaslom, maradjanak ezeknél.
– A cementezett, betonozott vagy térkővel burkolt felületeket könnyen megóvhatjuk a gyomok elszaporodásától, ha forró vizet öntünk a “fertőzött” közökre. A gyomok újbóli felbukkanásakor ismételjük ezt meg.
– Aszfaltozott vagy bazalttal kirakott részeken könnyebben elbánhatunk az előbújó gazzal. Elegendő, ha száraz sót szórunk rá. Az elburjázott gyomoknál a gyomirtásra szánt forró víz hatékonyságát némi só hozzáadásával fokozhatjuk.